Instrukcja użytkowania i konserwacji mebli

Dziękujemy, że zdecydowali się Państwo na zakup tego wyjątkowego produktu.
Oto kilka rad, dzięki którym będą Państwo mogli dłużej cieszyć się z użytkowania tego wyrobu.

  1. W celu uniknięcia uszkodzenia zaleca się ostrożne rozpakowywanie mebla bez użycia ostrych narzędzi.
  2. W przypadku mebli do samodzielnego montażu niezbędne jest zapoznanie się z załączoną instrukcją.
  3. Meble muszą być użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem.
  4. Ważne jest, aby zapewnić właściwe warunki w pomieszczeniach, w których dany produkt jest eksploatowany lub przechowywany, tj. temperatura od +15°C do +30 °C, wilgotność od 40% do 60%. Odległość produktu od czynnych źródeł ciepła nie powinna być mniejsza niż 1,5 metra.
    W celu uniknięcia procesu blaknięcia tkaniny bądź drewna odradza się wystawiania mebla na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
  5. Wybarwienia elementów drewnianych mogą odbiegać od przedstawionych na zdjęciu. Jest to naturalna cecha związana z różnorodnością struktury, usłojenia i koloru drewna. Dlatego, zwracamy uwagę na możliwość wystąpienia różnic w odcieniach.
  6. W przypadku domawiania kolejnych mebli z tej samej serii zastrzegamy, że mogą wystąpić różnice wzoru, odcieni tkanin, drewna, elementów malowanych.

Elementy tapicerowane

Według ogólnych zasad użytkowania i konserwacji tkanin, które stanowią obicia mebli tapicerowanych stosowanie kilku prostych wskazówek pozwoli przedłużyć ich żywotność. Efektem użytkowania mebli są zmiany sprężystości siedzisk, oparć i poduch w miejscach najczęściej eksploatowanych – nie jest to wada mebli. Również wskutek ucisku opakowania na mebel w czasie transportu mogą wystąpić zagniecenia materiału, jednak po pewnym czasie pozostawania w pokojowej temperaturze odzyskują swój prawidłowy kształt.

  1. Wskazane jest czyszczenie mebla przy użyciu końcówki odkurzacza do mebli tapicerowanych lub ręcznie miękką szmatką bądź szczotką. Zalecamy robić to delikatnie bez zastosowania nadmiernej siły by nie narazić na uszkodzenie struktury materiału.
  2. Tkaniny posiadające na swej powierzchni włos ( takie jak welur, szenil, aksamit) wymagają co pewien czas rozczesywania za pomocą miękkiej szczotki. Dzięki tej czynności zapobiec można zjawisku ugniatania się włosa na powierzchni tkaniny, przede wszystkim w miejscach intensywnego użytkowania.
  3. W wypadku rozległych, mokrych plam należy niezwłocznie usunąć je przy użyciu papierowego ręcznika bądź bibuły, by zapobiec wchłonięciu a następnie w zależności od rodzaju plamy zastosować odpowiedni preparat czyszczący. Zanim przystąpimy do oczyszczania mebla należy sprawdzić reakcję tkaniny na dany preparat. W tym celu należy przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu. W ten sposób unikniemy odbarwienia/uszkodzenia tkaniny.
  4. Niektóre elementy mebli posiadają zdejmowany pokrowiec. Pokrowce należy prać na lewej stronie z zapiętym zamkiem błyskawicznym lub czyścić chemicznie w zależności od symboliki umieszczonej na etykiecie. Odradza się używania wybielaczy, środków żrących i zmiękczających oraz prania razem z innymi materiałami. Przed suszeniem rozciągnąć w obie strony. W efekcie prania pokrowców może nastąpić odbarwienie tkaniny a tym samym powstanie rozbieżności odcieni pomiędzy korpusem tapicerowanym mebla a poduszkami.
  5. Czyszczenie mebli tapicerowanych najbezpieczniej będzie zlecić firmie specjalizującej się w czyszczeniu tapicerek.
  6. W celu uniknięcia trwałego uszkodzenia struktury tkaniny należy chronić jej powierzchnię również przed zwierzętami domowymi.

Meble wypełnione pierzem naturalnym

Posiadają naturalne właściwości, których nie należy odbierać jako wad:

  1. Szczególny zapach związany z higroskopijnymi właściwościami pierza, które sprawiają, że chłonie ono z zewnątrz zapachy i wilgoć.
  2. Pierze jest miękkie i sprężyste, w okresie użytkowania może zbijać się, co w następstwie może powodować marszczenie się tkanin i skór obiciowych. Miękkie i delikatne wypełnienie pierzowe zmienia się wraz z upływem czasu, a ślady zużycia stają się trwałe. Na tapicerce pojawiają się luźniejsze fałdy, uwydatnić mogą się wewnętrzne komory/kieszenie wypchane pierzem.
  3. Pierze jako produkt pochodzenia zwierzęcego posiada alergeny, które mogą uczulać. Odradza się je zatem osobom przejawiającym reakcje alergiczne.

Elementy drewniane

Obecność sęków lub promieni rdzeniowych to cechy drzewa potwierdzające ich naturalne pochodzenie. Struktura drewna i sposób obróbki mają wpływ na różne przyjmowanie materiałów impregnujących a tym samym mogą występować inne wybarwienia tego samego rodzaju drewna. Dlatego też powierzchnie/elementy drewniane różnią się od siebie, nie ma dwóch identycznych. Regularne czyszczenie zapewnia dobry wygląd oraz funkcjonalność mebla.

  1. Podczas użytkowania zalecamy zachować ostrożność przy otwieraniu i zamykaniu elementów ruchomych ( szuflady, drzwiczki).
  2. W wyniku działania promieni słonecznych mogą powstać różnice kolorystyczne zarówno na powierzchniach drewnianych jak i ze sklejki.
  3. Drewno jako materiał naturalny podlega działaniu warunków zewnętrznych. Oddycha i reaguje, z tego też powodu podczas użytkowania mogą pojawić się na powierzchni szczeliny lub pory oraz odchylenia od pierwotnego kształtu w przypadku produktów z ręcznie wyginanymi elementami drewnianymi.
  4. Negatywny wpływ na powierzchnie drewniane mają ciecze. Rozlane płyny należy jak najszybciej wytrzeć i umożliwić całkowite wyschnięcie.
  5. Do czyszczenia mebli nie należy używać środków silnie działających. Zalecamy stosowanie ogólnie dostępnych, profesjonalnych preparatów przeznaczonych do konkretnej powierzchni. Każde mycie należy zakończyć przetarciem na sucho.
  6. Kurz można usunąć przy pomocy miękkiej, czystej, suchej bądź lekko zwilżonej ściereczki materiałowej.
  7. Należy dbać by powierzchnie pomalowane nie były narażone na tarcie o jakikolwiek element, chronić przed obiciem i porysowaniem.
  8. Powierzchnie olejowane wymagają szczególnej uwagi. W razie konieczności, pokrycia powierzchni nową warstwą oleju.
  9. Meble lakierowane zalecamy myć szmatką i wodą z delikatnym płynem myjącym nie zawierającym substancji ściernych. Do mycia można również użyć roztworu sporządzonego z 200 ml denaturatu i kilku kropel amoniaku. Należy pamiętać o przetarciu powierzchni do sucha.
  10. Wszystkie preparaty używane do pielęgnacji muszą być nakładane na oczyszczoną powierzchnię. Można zastosować środki antystatyczne, dzięki czemu mniej kurzu będzie osiadać na meblach. Do tego celu zalecamy użyć ściereczki zwilżonej w roztworze wody i odrobiny płynu do płukania tkanin.

Elementy metalowe

Meble i elementy metalowe są wykonane z aluminium bądź blachy o powierzchni malowanej, wystylizowanej, postarzonej. W codziennej pielęgnacji nie przysparzają większych kłopotów. Wskazane jest użytkowanie w pomieszczeniach, gdyż w przypadku narażenia ich na długotrwałe bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych należy liczyć się z powstaniem plam, odbarwień, rdzewień i odkształceń.

  1. Do czyszczenia mebli należy używać tylko profesjonalnych środków przeznaczonych do danego rodzaju powierzchni.
  2. Podczas użytkowania zalecamy zachować ostrożność przy otwieraniu i zamykaniu elementów ruchomych ( szuflady, drzwiczki).
  3. W przypadku porowatej powierzchni zalecamy użycie ścierek z gładkiego materiału by uniknąć pozostających włókien, lub odkurzanie za pomocą odpowiedniej końcówki odkurzacza.

Elementy aluminiowe

  1. Do pielęgnacji mebli aluminiowych najlepiej używać zwilżonej miękkiej ściereczki. Aby ładnie błyszczały, warto od czasu do czasu przetrzeć je ściereczką zwilżoną wodą z dodatkiem sody, następnie starannie wypolerować.
  2. Kurz najlepiej usuwać przy pomocy zwilżonej miękkiej ściereczki materiałowej.